Častým řešením odpadních vod je napojení na městskou kanalizaci. Pokud odpadní vodu nelze z domu nebo jiného objektu odvádět tímto způsobem, je třeba zajistit sběr vody do septiků nebo domácích čističek odpadních vod. Ta druhá alternativa přináší řadu výhod, o kterých zatím možná nevíte. Jak domácí ČOV funguje?
Nakládání s odpadní vodou, kterou produkuje každá domácnost či provoz, je bez připojení na veřejnou kanalizaci problematické. Odpadní vodu lze sbírat do septiku a následně zajistit její vývoz. Odčerpání odpadní vody ze septiku a její převoz do čističky může být finančně náročné, což je hlavní důvod, pro který stále více lidí volí čističku odpadních vod.
Domácí čistička odpadních vod
Zařízení na čištění odpadních vod je určeno k čištění všech odpadních vod, které v domácnosti vznikají. Patří sem voda použitá na splachování toalety, sprchování, čištění nádobí a podobně. Domácí čistírna odpadních vod může být uložena pod zemí, i v těsné blízkosti budov, kde se připojí ke kanalizací. Domovní čistička tak představuje ekologičtější, účinnější a finančně výhodnější alternativu ke klasickému septiku.
Jak funguje domácí čistírna odpadních vod?
Po tom, co potrubí přivede odpadní vodu do čističky, začíná mechanické čištění (sedimentace) a následně i biologický proces čištění odpadní vody. O ten se dokáží postarat užitečné bakterie, které požírají a rozkládají odpad včetně tuků. Tyto mikroorganismy zároveň eliminují zápach a snižují objem sedimentů na dně nádrží. Bakterie dokážou v přirozeném procesu odstraňovat z vody škodlivé látky, například amoniak nebo sirovodík.
Bakterie do domovní čistírny odpadních vod Sanidenn
Biopreparáty pro domácí čističky odpadních vod
Spolehlivou funkci domácích ČOV zajistí biopreparáty, které urychlují proces rozkladu odpadních látek, odstraňují zápach a zmenšují objem kalu. Díky nim je údržba domácí čistírny jednodušší, protože odkalování nebude nutné provádět tak často. Preparáty sestávají z bakteriálních kultur a enzymů, které v ČOV zajistí stejné samočisticí procesy, jaké probíhají například na dně rybníků nebo jezer. Jejich použití neohrožuje zdraví lidí, zvířat a ani životní prostředí.
BIOSEPTIK – Bakterie pro žumpy, septiky a domovní ČOV
Jak zacházet s vyčištěnou vodou
Kvalita vody z domácí ČOV je zhruba stejná, jako kvalita vody v přírodních vodních zdrojích. Můžete ji vypustit do povrchových vod, například do potoka nebo do podzemních vod. Pokud k čistírně odpadních vod namontujete i nádrž na vyčištěnou vodu, můžete ji použít na závlahu trávníků nebo stromů.